Son Dakika ! Büyük Operasyon Başladı

Son Dakika Haberleri, Irak'ta Operasyon, Fetih Operasyonu Irak, Musul'a Operasyon, Musul'u Kurtarma Operasyonu, Musul Operasyonunda Son Gelişmeler...

2014 Yılının Haziran ayından bu yana IŞİD’in elinde olan ve antik kent Palmira ile birlikte ordunun son 2 yıldaki en büyük iki kaybından biri olarak görülen Musul’a uzun süredir beklenen operasyonu başlattı. Irak Savunma Bakanlığı tarafından, "Fetih" adı verilen operasyonunun birinci aşamasının başladığı açıklandı.

Açıklamada, Musul'a bağlı bazı köylerin Ortak Operasyonlar Komutanlığı denetiminde Musul operasyonlarına bağlı güçlerce örgütten geri alınarak Irak bayraklarının asıldığı ifade edildi.

Kuzey Irak'ta yayın yapan Kürt televizyonu Rudaw'daki habere göre ise, Musul'u kurtarmaya yönelik askeri operasyon köylerden başladı.

Reuters'ın haberine göre; devlet televizyonunda yer alan bir ordu açıklamasında, "Fetih Operasyonu'nun ilk kısmı bazı köyleri özgürleştirmek ve Irak bayrağını yükseltmek için Ninova'yı özgürleştirme amacıyla şafak vakti başladı" dendi.
Irak ordusu ve Sünni milislerin katıldığı askeri operasyona, Peşmerge de destek veriyor.
Irak'ın kuzeyindeki en büyük şehir olan Musul iki yıl önce IŞİD'in eline geçti. Musul, Ninova bölgesinin başkenti.Yorum Gönder

Etiketleri :