Paris'te Teröre Şafak Operasyonu Yapıldı

Yapılan operasyonun hedefinde geçtiğimiz Cuma günü 132 kişinin ölümü ile sonuçlanan terör saldırılarının planlayıcıları yada kimliği henüz netleşmeyen 9.zanlı olduğu belirtildi. Operasyonda iki saldırganın öldüğü, bir canlı bombanın da kendisini patlattığı belirtildi. Adalet Bakanı operasyonun bittiğini duyurdu.

Fransa ve Belçika’da Paris’teki kanlı saldırılarının faillerini bulmak için başlatılan operasyonlar devam ediyor. Paris’in doğusundaki Saint Denis banliyösünde saldırıları organize eden Abdelhamid Abaaoud'ya yönelik operasyon başlatıldı. Silah seslerinin geldiği operasyon sırasında bölge yetkilileri halka "Sokağa çıkmayın" uyarısı yaptı. Operasyonda en az teröristin öldürüldüğü bildirildi. 

Operasyon Türkiye saati ile sabah 05:45 sularında başladı. Yüzlerce özel harekat polisinin sevkedildiği bölgede, bir eve düzenlenen operasyon sırasında çatışma çıktığı belirtildi.

Polis departmanı çatışmada bazı polislerin yaralandığını onayladı. Yaralıların durumu ile ilgili herhangi bir açıklama yapılmadı. Bölgeye takviye polis ekipleri gönderilirken, şüphelilerden yaralanan olup olmadığı bilinmiyor.

Operasyonun düzenlendiği ev, Cuma günkü saldırıların hedeflerinden biri olan Stade de France'ın çok yakınında yer alıyor.

HEDEFTE SALDIRILARIN BEYNİ VAR

Fransız haber ajansı AFP, şüphelilerin bir apartmana sıkıştırıldığını duyurdu. Bölgeye polis ve itfaiye araçları sevk edildi, helikopterle havadan denetim sağlandı.

BBC'nin olay yerindeki Radio Monte Carlo muhabirlerine dayandırdığı habere göre; operasyonun hedefinde, Paris saldırılarının beyni olduğu düşünülen Abdelhamid Abaaoud var.

AFP'nin polis kaynaklarına dayandırdığı haberde de hedefte Abaaoud'un olduğu belirtildi. Fakat polisin etrafını sardığı apartmanda kıstırılan ve 2 ya da 4 kişi olduğu sanılan grubun arasında 27 yaşındaki IŞİD militanının olup olmadığı henüz net değil. 

Polisin abluka altına aldığı apartmanda bir kişinin kendini patlattığı ve iki kişinin öldüğü aktarıldı. Polis üç kişiyi tutukladı.

OPERASYON SALDIRILARIN PLANLAYICISI VE 9. KİŞİYE YÖNELİK

BFM televizyon kanalına bilgi veren polis kaynakları, terörle mücadele ekiplerinin katıldığı operasyonun hedefinin Paris'teki saldırılarda yer aldığı bildirilen iki teröristin ve saldırı emrini veren Abdelhamid Abaaoud isimli zanlının yakalanması olduğunu bildirdi.  Öte yandan hedefindeki kişinin, Paris saldırılarına katılan 9. zanlı olduğu da iddia edildi.

Fransa polisi saat 9.10'da, Twitter hesabından yaptığı açıklamada Saint-Denis'deki operasyonun hala devam ettiğini açıkladı.

Fransa İçişleri Bakanı Bernard Cazeneuve, Başbakan Manuel Valls ve Cumhurbaşkanı François Hollande'ın operasyonu Elysée Sarayı'na takip ettiği belirtiliyor.

FRANSA ADALET BAKANI: OPERASYON SONA ERDİ

Saat 9.20 sularında Fransa Adalet Bakanı Christian Taubira, Europe 1 radyosuna yaptığı açıklamada Saint-Denis'deki operasyonun sona erdiğini söyledi.

ŞÜPHELİLERİN ETRAFI SARILDI

Yerel TV kanalı iTele operasyonun, Paris saldırılarının 8. faili olan Salah Abdeslam’ı yakalamak için yapıldığını öne sürmüş ve 2 ya da 3 şüphelinin etrafının sarıldığını iddia etmişti.

TOPLU TAŞIMA DURDU, OKULLAR AÇILMAYACAK

Saint Denis Belediye Başkanı Didier Paillard, toplu taşıma hizmetlerinin durdurulduğunu ve kasaba merkezinde bugün okulların açılmayacağını söyledi.

Fransa'nın başkenti Paris'te 13 Kasım'da düzenlenen terör saldırılarında en az 132  kişi hayatını kaybetmiş, 352 kişi yaralanmıştı. Altı noktada art arda gerçekleşen saldırılar sonucu 7 terörist ölmüş, saldırıları IŞİD terör örgütü üstlenmişti. Polis saldırıların ardından kaçan iki teröristin arandığını bildirmişti.

HabertürkYorum Gönder

Etiketleri :