Nepal'deki Hastanelerde Yokluktan Yaralara Viskiyle Müdahele Ediliyor

Tarihinin en büyük felaketlerinden birisini yaşayan Nepal'de daha önce hiç görülmeyen tıbbi malzeme ihtiyacı duyuluyor.Ancak fakir bir ülke olan Nepal'in bu konudaki sıkıntılar çok büyük.Bazı hastanelerde dezenfektan olmadığı için yaraların viskiyle temizlendiği belirtildi.

 Nepal'de Cumartesi sabahı meydana gelen 7.8 büyüklüğündeki zelzelenin ardından üç günlük milli matem duyuru edildi. Depremde ölü sayısı 5 bini aşarken, ücra bölgelere ulaşılmasıyla beraber tıbbi yardım malzemesine gereksinim da artıyor. BBC'nin haberine göre bir hastanede dezenfektan olmadığı için yaraların viskiyle temizlendiği belirtiliyor.

Dünyanın en fakir 16. ülkesi olarak gösterilen Nepal'de Başbakan Sushil Koirala felaketin boyutlarıyla kafa edemediklerini söyledi.

Şiddetli yağışlar yardım çalışmalarını daha da zorlaştırırken çehre binlerce şahıs çadırlarda kalıyor. BM verilerine göre zelzele, 39 bölgede 8 milyon kişiyi etkiledi. Bu, memleket nüfusunun dörtte birine karşılık geliyor.

10 binden fazla kişinin de yaralandığı zelzelede hayatını kaybedenler arasında, Everest dağında zelzelenin yol açtığı çığ felaketinde hayatını kaybeden 18 dağcı da bulunuyordu.

Başbakan Koirala televizyonda yayımlanan mesajında "Depremde hayatlarını kaybeden Nepalli ve yabancı kardeşlerimizin anısına bugünden başlamak üzere 3 günlük matem duyuru etmeye karar verdik" dedi.

Koirala, daha evvel teçhizat ve personel yetersizliği nedeniyle birçok yardım talebine cevap veremediklerini demişti.

Dağlık bölgelerdeki heyelan ve artçı şoklar, yardım ulaştırma çabalarını zorlaştırıyor.

BBC'ye konuşan bir hükümet sözcüsü, helikopterlerden ücra köylere çadır, kuru besin ve tıbbi malzeme atıldığını ancak hâlâ ulaşılamayan pek çok yerleşim biriminin olduğunu aktardı.

RadikalYorum Gönder

Etiketleri :