Nepal'de 101 Yaşında Enkazdan Sağ Olarak Kurtuldu

Nepal'de enkaz altından sağ olarak kurtarılan 101 yaşındaki adam bir nebze yüzleri güldürürken bölgeye gelen yardımların kırsal kesimlere geç gelmesi ile birlikte ölü sayısının çok ciddi rakamlara ulaşabileceği belirtiliyor.

Nepal’de ülkeyi yerle bir eden 7.8 şiddetindeki depremin ardından kurtarma çalışmalarından ümit kesildiği anda enkazdan 101 yaşında bir adam sağ olarak çıkarıldı. Depremin bir hafta sonrasında kendi evinin enkazından hafif yaralı olarak çıkarılan Funchu Tamang isimli yaşlı adam büyük sevinç yarattı. Polis yetkilisi Arun Kumar, ‘yaşlı adamın helikopterle hastaneye kaldırıldığını ve durumunun sabit olduğunu’ açıkladı. Ancak bu sevindirici habere rağmen şu ana dek 7 bin 200 olarak açıklanan ölü sayısının ‘fazlasıyla’ artmasından endişe ediliyor.

Kırsal kesime ulaşılmadı

Artık Katmandu ve çevresindeki kurtarma çalışmalarında canlı çıkarma umudu kalmazken, ekiplerin henüz ulaşılamayan kırsal kesimlere yönlendirilmesi bekleniyor. Deprem hakkında konuşan Finans Bakanı Ram Sharan Mahat, ‘kırsal kesimlere ulaşılmasıyla ölü sayısında ciddi bir sıçrama beklediklerini’ ifade etti. Mahat, “Tüm evlerin yıkıldığını bildiğimiz ancak henüz ulaşamadığımız köyler var” dedi.

Birleşmiş Milletler yetkilisi Valerie Amos ise, ‘öncelikli hedeflerinin kırsal kesimlere ulaşmak’ olduğunu açıklarken, gelen yardımların gümrükte bekletilmesinden şikâyetçi oldu.

MilliyetYorum Gönder

Etiketleri :