Kanada'da Sürücüsü Olmayan Otomobiller 2020'de Trafik ile Buluşuyor

 Van Horne Enstitüsü, Kanada Konferans Kurulu ve Kanada Otomatik Araçlar Mükemmellik Merkezi tarafından ortaklaşa yapılan Otomatik Araçlar: Hızlı Değişen ve Yenilenen Teknolojiler isimli araştırmada, sürücüsüz arabalar konusu ele alındı. Araştırmada, memlekette 2020-25 seneleri arasında yollarda olması öngörülen sürücüsüz arabaların Kanada ekonomisine senelik 65 milyar dolar fayda sağlayacağı açıklandı .

Araştırmayı gerçekleştirmekte olan ekipten Kanada Konferans Kurulu Politika Araştırma Direktörü Vijay Gill, "Sürücüsüz otomobillerin trafik kazalarının azaltılmasında, trafik sıkışıklığını en aza indirmede ve yakıt tüketimi ile trafikteki sürüş zamanını azaltmada mühim katkıları olacak. Şayet bu yeni araçların, yeni ekonomik ve sosyal sıkıntılara sebep olması da olası " diye belirtti .

Kamyon ve kurye hizmetleri, taksi, otobüs sürücüleri, vasıta sigortası, sürüş eğitmenleri ve vasıta parklarında personelin doğrudan ya da dolaylı iş kayıpları yaşayabileceğine dikkati çeken Gill, " Şayet sistem vasıta paylaşımını da teşvik edecek. Bu yolla vatandaşlar , bireysel hane başına vasıta paylaşımından tasarruf edilebilir." - Kanada

Haberler gazete internet yayınıYorum Gönder

Etiketleri :