IŞİD'i Bombalar Değil O Hastalık Bitirecek

Terör Örgütü Irak Şam İslam Devleri (IŞİD) son günlerde büyük bir sorunla mücade içerisinde.IŞİD ''Jericho Gülü'' yani şark çıbanı olarak bilinen Layşmanya isimli bir deri hastalığı ile boğuşuyor.

Ölümcül hastalığın IŞİD’in kontrolündeki bölgelerde hızla yayıldığı belirtildi. IŞİD’in kanlı yönetimindeki bölgelerde uzman doktor bulunmaması tehlikeyi artırıyor.

Ayrıca IŞİD militanlarının hijyene önem vermemesinin ve çevre kirliliğinin de bu hastalığın hızla yayılmasına neden olabileceği belirtiliyor. Bazı militanların ise inançlarından ötürü doktorların kendilerini tedavi etmesini istemediği aktarılıyor.

Mirror gazetesinin haberine göre şimdiye kadar 100 bin vakaya şark çıbanı teşhisi kondu.

Ayrıca bu hastalığın IŞİD’in sebep olduğu aşırı kirlilik ve yeterli temizliğin sağlanamaması sebebiyle daha da yayılacağı, sadece IŞİD militanları değil, Suriye halkı için de büyük bir sorun olacağı ifade edildi.

ŞARK ÇIBANI NEDİR?

Dişi tatarcıkların kan emme işlemi sırasında bulaşan Leishmania parazitinin oluşturduğu bir hastalık.

Tatarcıklar gün içinde kan emerek dolaşır gece ise kuytu yerlere kaçarlar. Tatarcık ısırığı dışında cinsel ilişki, kan nakli ve plasenta yoluyla da hastalığın bulaşması mümkün.

Hastalık deri ve mukozaları etkiliyor. Deride kızarıklıkla başlayan hastalık daha sonra büyüyerek açık bir yaraya dönüşüyor.

 Yorum Gönder

Etiketleri :