Hindistan’da sahte TL operasyonu yapıldı!

 Hindistan medyasında büyük heyecan yaratan sahte para operasyonu 27 Şubat’ta Chandra Shekhar Jaiswal’ın 200 adet sahte para ile yakalanmasıyla başladı.Polis operasyon yaparak para basmak için kullandığı depoyu tespit etti.

 Kankurgaçi semtindeki üç katlı depoya yapılan baskında 450 kolide 60 milyon sahte para ele geçirdi. Paraların sadece Hindistan rupisinden oluşmadığı aralarında ABD doları, Türk lirası, euro ve Zimbabve doları olduğu açıklandı.

‘Basılıyorsa alıcısı var’
Baskında ayrıca büyük miktarda para yapımında kullanılan kağıt ve seri numaraları basmakta kullanılan onlarca numaratör ile mürekkep de ele geçirildi. Ele geçirilen kağıtların Hint merkez bankasının kullandıkları ile aynı oldukları tespit edilince istihbarat birimleri, İçişleri Bakanlığı ve merkez bankasını alarma geçirildi. Deponun 5 yıldan beri para basmakta kullanıldığını belirleyen polis, çetenin diğer üyelerini yakalamak için çalışmalarını sürdürüyor. Uluslararası terör bağlantısı üzerinde de durduklarını belirten Kalküta Emniyet Müdür Yardımcısı Amit Jawagi, “Bu kadar büyük miktarda yabancı para basılıyorsa bunun alıcısı da hazır demektir” ifadesini kullandı.

MİLLİYETYorum Gönder

Etiketleri :