FİLİSTIN LİDERİ MAHMUT ABBAS YAS İLAN ETTİ

FİLİSTIN LİDERİ MAHMUT ABBAS YAS İLAN ETTİ

Dünyanın en büyük hapishanesi olarak biliniyor. 38 kilometre uzunluğunda ve 6 ila 13 kilometre genişliğindeki Gazze'de yaklaşık 1 milyon 800 bin kişi yaşıyor. Nüfusun yüzde 43'ü 14 yaşın altında. Dış dünyayla bağlantı neredeyse yok.

Almanya'daki Filistin Büyükelçisi Hulud Daibes, Gazze'deki Filistinlilerin yaşam koşullarını şöyle özetliyor: “Balık tutmalarına izin yok. İşleri yok. Gazze'den dışarı çıkamıyorlar. Küçük bir kafeste yaşamak gibi… Burada söz konusu olan, insanlar. Gazze Hamas demek değil. Bu unutulmamalı.”

İsrail'in askerî operasyonunun başlangıcından bu yana 350'yi aşkın Filistinli hayatını kaybetti. Aralarında pek çok çocuğun da bulunduğu 2 binin üzerinde Filistinli yaralandı.

Hamas'ın psikolojik savaşı

İsrail'in hedefi, Gazze Şeridi'nde hakim güç olan Hamas. Kara harekatıyla, Hamas'ın silah taşıdığı tünellerin imha edilmesi hedefleniyor. Hamas'ın roket saldırılarıysa daha ziyade psikolojik etki yaratmayı hedefliyor. İsrail tarafına atılan roketlerin büyük bölümü daha havadayken İsrail savunma sistemi Demir Kubbe tarafından imha ediliyor. Siren sesleri ise İsrail kentlerinde korku yaratıyor, insanlar sığınaklara koşuyor. Operasyonun nedeni siyasi… Filistinlilerin uzlaşmaması isteniyordu. İsrail devletinin yanında bir Filistin devletini aslında istemiyorlar. İstedikleri, Gazze Şeridi ile Batı Şeria arasındaki bölünmüşlüğün pekişmesi.”Yorum Gönder

Etiketleri :