Erdoğan'ın Açıklaması Bakanları İstifa Ettirdi

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın İbrahim El Bakraoui Açıklaması, Cumhurbaşkanı Erdoğan İade Edilen Terörist Açıklaması, Belçika Adalet Bakanı ve İçişleri Bakanı İstifa Etti...

Belçika'da 34 kişinin hayatını kaybettiği, 250 kişinin de yaralandığı terör saldırılarının ardından, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın İbrahim El Bakraoui'nin Türkiye tarafından Belçika'ya iade edildiğini açıklaması sonrası İçişleri Bakanı Jan Jambon sorumluluğu üstlenerek istifa etti. Belçika Adalet Bakanı Koen Geens'in de istifa kararı aldığı ancak istifasının Belçika Başbakanı Charles Michel tarafından kabul edilmediği öğrenildi. 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Brüksel'deki kanlı saldırıları gerçekleştiren teröristlerden biri olduğu sanılan İbrahim Bakraoui'nin geçen yıl Suriye sınırında yakalanarak geri gönderildiği, Belçika'nın da uyarıldığı yönündeki açıklaması ülkede büyük yankı buldu. Belçika Parlamentosu'nda muhalefet, konuya açıklık getirilmesini istedi.

Belçika'da bazı muhalefet partileri, İbrahim Bakraoui'nin Türkiye'den sınır dışı edilmesi olayına açıklık getirilmesi çağrısında bulundu. En kısa süre içinde parlamentonun Adalet ve İçişleri Komisyonlarının toplanmasını isteyen muhalefet partileri bir soruşturma komisyonunun kurulmasını da talep etti.

Muhalefet milletvekillerinin bir soruşturma komisyonu kurulması gereğini savunurken Belçika'da işlediği suç nedeniyle mahkûm olup şartlı salı verilen ancak şartlı salı verilme koşullara uymadığı belirtilen Bakraoui için "Suriye sınırında tesadüf olarak bulunmuyordu. Türk yetkilileri, gerçekten Belçika ile temasa geçtiler? Hangi kurumlarla? Bu kurumlar ne gibi yanıtlar verdi?" gibi konuların mutlaka aydınlığa kavuşturulması gereğinin altını çizdiler.

Derniere Heure gazetesi, bu konudaki haberinde Türkiye'nin Belçika yetkililerinin Bakraoui'nin "yabancı bir savaşçı" olduğu yönünde bilgi verdiğini söylediğini belirtirken Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklamasının hemen ardından Belçika Adalet Bakanı Koen Geens'in Bakraoui'nin Belçika'ya değil Hollanda'ya geri gönderildiği yönündeki sözlerine dikkat çekti.

 Yorum Gönder

Etiketleri :