"Eninde Sonunda Kürt Devleti Kurulacak"

Mesut Barzani Kürt Devleti Açıklaması, Mesud Barzani Kürdistan, Mesud Barzani Lozan Anlaşması Haberleri...

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi Başkanı Mesud Barzani, Amerikan Philadelphia Media Network isimli ajansa yaptığı açıklamada Kürtlerin 1923 tarihinde yapılan Lozan Antlaşması’ndan bu yana bağımsızlığı hayal ettiğini belirterek, "Ortadoğu’da sınırları yeniden düşünmenin zamanının geldiğini ve Kürtlerin bir devletinin olması gerektiğini söyledi.  

Mezhep ayrılığının ülkeyi böldüğünü öne süren Barzani, “Ortadoğu’ya baktığınızda eski sınırlar sadece kağıt üzerinde kalmış. Bölgedeki yeni gerçekler Ortadoğu haritasını yeniden çiziyor” dedi.

'KÜRT DEVLETİ KURULACAK'
Irak’ta gelecekte bir Sünnistan kurulması ihtimali bulunduğunu belirten Barzani, Suriye’de de rejimin barışçıl isyana şiddetle yanıt vermesinin mezhep hatları boyunca ülkeyi böldüğünü söyledi.

Artık Suriye’nin birleşmesinin çok zor olduğunu öne süren Barzani, “Kürtlere gelince 1923 tarihinde yapılan Lozan Antlaşması’ndan bu yana bağımsızlığı hayal ediyor. Söz konusu antlaşmada Osmanlı İmparatorluğu’ndan geri kalanlardan Kürtlere bir devlet sağlanması taahhüdüne uyulmadı” iddiasında bulundu.

"ABD bize karşı çıkmazsa, çok minnettar kalırız"
Eninde sonunda bir Kürt devletinin kurulacağını da savunan Barzani, kendi ‘Kürt devleti’ vizyonunun Iraklı Kürtleri kapsadığını belirtirken, ABD’nin Iraklı Kürtlerin bağımsızlığına destek vermediğinin hatırlatılması üzerine, “ABD bize karşı hareket etmez, karşı çıkmazsa, çok minnettar kalırız” dedi.

 Yorum Gönder

Etiketleri :