Düşen Uçakta 1,3 Milyon Lira Yardım Parası Vardı

Endonezya'da önceki gün 54 yolcusuyla dağa çakılan uçakta merkezi hükümetin fakirlere yardım için gönderilen 1,3 milyon lira değerindeki 4 çanta dolusu paranın da olduğu ortaya çıktı.

Endonezya'nın Papua bölgesinin başkenti Jayapura'dan önceki gün Oksibil kentine giderken, inişe 9 dakika kalan düşen yolcu uçağının enkazına ulaşıldı. Oksibil kent merkezi yakınlarındaki bir dağa çakıldığı anlaşılan Trigana Havayolları'na ait uçağın 54 yolcusundan kurtulan olmadı.

Uçak, 4'ü çocuk 49 yolcu ve 5 mürettebatı taşıyordu. Olayla ilgili başlatılan soruşturma kapsamında dün bir açıklama yapan Endonezyalı yetkililer, uçakta 470 bin dolar (1,3 milyon lira) paranın da bulunduğunu belirtti. Jayapuro Posta Müdürü Haryono, paranın, bölgedeki fakir ailelere dağıtılmak üzere merkezi hükümet tarafından yollanan miktar olduğunu kaydetti. Haryono, dört ayrı çantaya pay edilerek uçağa yüklenen parayı dört posta memurunun taşıdığını söyledi. 

ENKAZI KÖYLÜLER BULDU 

Oksibil'in güneyindeki dağlık bölgeye bir uçağın düştüğünü gören köylüler, yetkililerle temasa geçerek, yetkilileri enkazın bulunduğu alana yönlendirdi. Kazanın gerçekleştiği sırada, bölgede hava şartlarının elverişsiz olduğuna dikkat çeken yetkililer, uçağın büyük ihtimalle olumsuz hava nedeniyle görüş mesafesinin düşmesi sonucu dağlık alana çakıldığını vurguladı.

Trigana Havayolları Operasyon Müdürü Beni Sumaryanto, Oksibil'in dağlık kesiminde havaları önceden tahmin etmenin zor olduğunu hatırlatarak, pilotun kazayı önlemek için elinden geleni yaptığını iddia etti. Dağlık bir yüzeye sahip olan Papua bölgesinde, karayollarının yetersiz oluşundan dolayı ulaşım ve posta hizmetleri için küçük uçaklar yaygın biçimde kullanılıyor. 

SabahYorum Gönder

Etiketleri :