Dailymotion Bu Teklife Hayır Diyemez!

Le Monde gazetesi Amerikan Youtube'nin fransız rakibi olarak gösterilen dailymotion için Vivendi'nin 270 milyon euro teklif ettiğini yazdı.

Fransız hükümeti, Dailymotion’ın yabancı şirketlere satılmasına karşı ayak diriyordu. Bilindiği gibi Dailymotion, telekom devi Orange’a ait. Orange’ın yüzde 25’i de Fransa devletinin. Fransa, daha önce Amerikan Yahoo ve Hong Konglu telekom şirketi PCCW’nun Dailymotion’ı alma girişimlerini engelledi.

Yabancıya gitmesin...

Yahoo, Dailymotion’ın yüzde 75’i için şirketin değerini 300 milyon dolara taşıyan bir teklif vermiş, ancak Fransı yüzde 50 - 50 ortaklık için ısrarcı olmuştu. Yahoo ile anlaşmayı engelleyen eski bakan Arnaud Montebourg, Amerikalıların şirketi yutmak istediğini savunmuş, bu durum yabancı yatırım çekmek isteyen Fransa’nın iş imajıyla ilgili soru işaretleri oluşturmuştu.

Geçen hafta ise Fransız Ekonomi Bakanı Emmanuel Macron, Hong Kongluların Dailymotion için verdiği teklifi iyi bulmasına karşın paylaşım sitesinin bir Çin platformuna dönebileceği endişesini paylaştı. Bu açıklamanın ardından Hong Konglular teklifi geri çekti.
Fransa’nın şimdi ise yerli teklife sıcak bakabileceği düşünülüyor. En çok ziyaretçi çeken 100 site arasında yer alan Dailymotion ile daha önceleri Fransız Fimalac’ın yanı sıra Alman Axel Springer ve Bertelsmann da ilgilenmişti.

Kaynak: MilliyetYorum Gönder

Etiketleri :