Cumhurbaşkanı'nı Suçlayan Savcı Korumalara Rağmen Öldürüldü

 Yetkililer, Nisman’ın banyoda bulunan cesedinin yanında bir de tabanca olduğunu ve savcının başından vurulduğunu anlattı. Olay yerinde incelemelerde bulunan Federal Savcı Viviana Fein, “Bunun 22 kalibrelik bir mermi yarası olduğunu teyit edebiliriz. İlerleyen günlerde otopsiyle ölüm sebebi ortaya çıkacak” dedi. Fein, konuya ciddiyet ve ihtiyatla yaklaşılması çağrısı yaptı.

Arjantin Güvenlik Bakanı Sergio Berni de ilk açıklamasında “Tüm işaretler intiharı gösteriyor” dedi. Savcı Nisman, geçtiğimiz hafta basına yaptığı açıklamada Arjantin ile İran arasında 1994’teki saldırının arkasındaki gerçekleri ortaya çıkarma iddiasıyla iki ülke arasında 2013 yılında imzalanan ‘hakikat komisyonu anlaşmasının’ İranlı şüphelileri temize çıkarmak için yapıldığını iddia etmişti. Nisman, Kirchner’in yardımcılarının, İranlı yetkililerle yaptıkları telefon konuşmalarının iki yıldır dinlendiğini ifade ederek, Kirchner’in, Arjantin Dışişleri Bakanı Timerman’a İranlı şüphelilere dokunulmazlık sağlaması için görüşme yapması talimatı verdiğini ileri sürmüştü. Savcı, Kirchner’in enerji krizini İran’la yapılacak petrol ticaretiyle aşma amacıyla hareket ettiğini ve bu nedenle Tahran’a yönelik böyle bir adım attığını da savunmuştu.

‘Bu yüzden ölebilirim’

Nisman’ın, delillerini dün parlamentoda gerçekleştirilen kapalı oturumda paylaşması bekleniyordu. Nisman, verdiği bir röportajda ise söz konusu iddialarıyla ilgili olarak “Bu yüzden ölebilirim” demişti. Nisman, Kirchner ve Dışişleri Bakanı Timmerman’ın da aralarında olduğu devlet yetkililerinin toplam 23 milyon doları bulan malvarlıklarının dondurulmasını da talep etmişti.

10 kişilik koruma ekibi vardı

Nisman’ın cesedini daireye korumalarla giren annesi buldu. Savcının 10 kişilik koruma ekibi, Nisman telefonlarına ve kapı ziline cevap vermeyince durumdan şüphelendi. Ayrıca, pazar gününün gazetesi de kapının önünden alınmamıştı. Korumalar, savcının annesine haber verdi. Savcının annesi, içeriden kilitli olan dairenin kapısını çilingir çağırarak açtı.

İran’ı casusluk yapmakla suçlamıştı

Buenos Aires’teki İsrail Kültür Merkezi’ne düzenlenen saldırıyı araştıran Savcı Nisman, Arjantin’le İran arasında 2013 yılının Ocak ayında imzalanan hakikat komisyonu anlaşmasının ardından aynı yılın mayıs ayında İran’a yönelik suçlamalarını genişletmişti. Daha önce saldırı kararını dönemin İran yönetiminin aldığını ve eylemi gerçekleştirenin ise Lübnanlı Şii örgüt Hizbullah olduğunu savunan Nisman, buna ek olarak Tahran’ı, son yıllarda bazı Güney Amerika ülkelerine sızıp, Arjantin’de yaşanana benzer terör saldırılarını teşvik için istihbarat merkezleri kurmakla suçlamıştı.

İsrail: Soruşturma sürmeli

Nisman’ın ölüm haberi üzerine İsrail Dışişleri Bakanlığı’ndan açıklama geldi. İsrailli sözcü Emmanuel Nahşon, ‘Nisman’ın saldırının faillerinin bulunması ve yargılanması için sarf ettiği çabayı Arjantinli yetkililerin devam ettirmesini ümit ettiklerini’ söyledi. Sözcü Nahşon, “Hukukun yılmaz savunucusu ve cesur bir savcı olan Nisman, suçluların ve suça teşvik edenlerin kimliğini ortaya çıkarabilmek için büyük bir azimle çalıştı” ifadelerini de kullandı.

Hürriyet
Yorum Gönder

Etiketleri :