Çin'le ABD raporlarla restleşmeye devam ediyor

ABD'nin dün yayımladığı ,Dünya'nın İnsan Hakları İhlal Raporu'na Çin'den cevap geldi.Karşılıklı atışma devam ediyor.

ABD'nin 2014'te yaşanan insan hakları ihlallerine ilişkin yayımladığı rapora, Çin hükümetinden anında tepki raporu geldi. Çin Devlet Konseyi Basın Bürosu, ABD'nin dün açıkladığı yıllık olağan insan hakları raporuna cevaben "2014 ABD İnsan Hakları Raporu" yayımlarken, ABD'nin raporunu da sert bir şekilde eleştirdi.
ABD'de de dün yayımlanan insan hakları raporunda, insan hakları eylemcilerinin ve azınlıkların alışılageldik biçimde baskı altında tutulması, ülkede on binlerce siyasi mahkumun bulunması, yolsuzluk ve görevi kötüye kullanmayla mücadele etmeye çalışan bireylerin adli takibata alınması ve olumsuz çalışma koşullarını Çin'deki ihlaller olarak sıraladı.
Pekin yönetiminin ABD'ye eleştiri olarak yayımladığı raporda, ABD'nin, diğer ülkelerin insan haklarına yoğun bir eleştiri yaptığı ancak ABD'nin kendi yaptığı insan hakları ihlalleri ile ilgili herhangi bir pişmanlık veya durumu düzeltme niyeti göstermediğinin altı çizildi.
Raporda ayrıca, kendini "insan hakları savunucusu" olarak ilan eden ABD'nin, ülkesindeki mevcut insan hakları sorunları üzerine ilerleme kaydetmediği fakat başka ülkelere yeni insan hakları sorunu çıkartmakla meşgul olduğu vurgulandı.
ABD'NİN KENDİSİ İNSAN HAKLARINI ÇİĞNİYOR
Çin'in yayımladığı ABD insan hakları ihlalleri raporu'nda ABD'deki ırkçılık olayları, işkence, yaygınlaşan bireysel silahlanma ile yasak ve kuralsız silah kullanımı, sivil vatandaşların haklarının tehdit edilmesinin yanı sıra dinleme ve artan polis şiddeti gibi meselelerin ABD'nin üzerinde düşünmesi gereken sorunlar olduğu belirtildi.
Raporda, ırksal ve etnik nedenlerden insanların orantısız bir şekilde gözaltına alındığı, sert hapis cezalarına maruz kaldığı da bildirilirken, ABD'nin Missiouri eyaletinde siyahi genç Michael Brown'nun öldürülmesinin ardından Newyork ve Missiouri mahkemelerinin, Michael Brown'u vuran "beyaz" polis görevlisine hiçbir ceza vermediğine değinildi.
Evsiz ABD'li kadın ve çocuk sayısının milyonları bulduğu ve haklarının korunmadığı vurgulanan raporda, ülkedeki çocuk tacizlerine, zaman zaman meydana gelen okullardaki silahlı olayların yanı sıra şiddet ve seks skandallarına da dikkat çekildi. Suriyeliler ile Filistinli mültecilerin hareketlerinin kısıtlanması, uzun tutukluluk süreleri, uzun süren mahkemeler, gazetecilere getirilen baskılar, ifade ve basın özgürlüğü raporda öne çıkan diğer konular oldu. Yorum Gönder

Etiketleri :