Bu Çağrı Rusları Çok Kızdıracak !..

Litvanya'dan Türk Ordusu Açıklaması, Litvanya Savunma Bakanının Açıklamaları, Litvanya Savunma Bakanı Türk askerlerini ülkemizde görmekten memnuniyet duyarız, Rusya - Türkiye Gerginliğinde Son Gelişmeler...

Bir zamanların SSCB ülkesi, şimdilerin ise Avrupa Birliği ülkesi Litvanya'nın Savunma Bakanı Juozas Olekas Rusya'yı çok kızdıracak bir açıklama yaptı. Anadolu Ajansı'na açıklamalarda bulunan Olekas, Rusya'nın saldırgan politikalarına karşı ülkesinde Türk askerlerini görmekten memnuniyet duyacaklarını söyledi. 

Başlangıçta Rusya ile iyi ilişkiler kurmaya çalıştıklarını ve işbirliği ve ortak projeler için Moskova yönetimiyle diyalog içinde olduklarını anlatan Olekas, fakat Rusya’nın her geçen yıl daha da saldırgan politikalar izlemesinin ve Kaliningrad'daki askeri varlığını artırmasının bu çabaları zorlaştırdığını ifade etti.

"NATO Daha Fazla Önlem Almalı"

NATO’nun daha fazla caydırıcılık için önlemler alması gerektiğini vurgulayan Olekas, “Bölgemize NATO’nun askeri varlığının konuşlandırılmasından yanayız. Bu, ne kadar çabuk gerçekleşirse, o kadar da iyi olur. Dayanışma içinde ve aynı çizgide olduğumuzu göstermeliyiz. Temmuz ayında Varşova’da yapılacak NATO zirvesinde bu konuda bir anlaşmaya varılacağını umuyorum” şeklinde konuştu.

Rusya’nın saldırgan tavrına karşılık NATO kapsamında Türk askerlerinin Litvanya'ya gelmesini talep eden Olekas, “Elbette Türk askerilerini ülkemizde görmekten çok mutluluk duyarız. Türkiye, Baltık ülkelerinde NATO Hava Polis Misyonu görevini yapan ilk ülkelerden biri. Aynı zamanda Türkiye’ye Patriot füzeleri yerleştirildiğinde uzmanlarımızı göndermiştik. Türkiye’yle siyasi düzeyde de çok iyi ilişkilere sahibiz. Litvanya olarak Türkiye ile birlikte askeri tatbikatlarının düzenlemesini umut ediyoruz” dedi.

."Türkiye Angajman Kurallarına Göre Hareket Etti"

Olekas, Rusya’nın Suriye’deki hava saldırılarının Esad rejimini güçlendirmeye yönelik olduğunu belirterek “Bölgede etkisini arttıran Rusya sadece IŞİD'i değil, Suriye’nin demokratik muhalif güçlerini hedefe alıyor. Rusya’nın saldırıları, Avrupa’daki sığınmacı krizini de büyüttü” tespitinde bulundu.Türk hava sahasını ihlal eden Rus savaş uçağının düşürülmesine ilişkin ise Olekas, sınırlarını koruma hakkına sahip olan Türkiye'nin, ellerinde bulunan bilgilere göre, hava sahasını koruyarak angajman kurallarına uygun hareket ettiğini vurguladı.

 Yorum Gönder

Etiketleri :