3 Milyar Euroluk AB Yardımı Nihayet Geldi !

AB Mülteci Yardımı Ne Zaman Gelecek, 3 Milyar Euro AB Yardımı, AB'den Türkiyeye Mülteci Yardımı Hakkında Son Durum Son Gelişmeler...

Uzun zamandır beklenen ve bir çok tartışmaya konu olan, Türkiye'nin mülteci yükünü hafifletmek adına Avrupa Birliği tarafından verilecek 3 Milyar Euroluk yardımın AB ile yapılan mülteci anlaşması dahilinde bir kısmı geldi. Bir Türk yetkili, 3 milyar euroluk yardım fonunun ilk bölümünün Türkiye'ye ulaştığını söyledi.

Türk yetkili, "AB'den mülteciler konusunda vaadedilen 3 milyar euroluk yardımın ilk bölümü Türkiye'ye ulaştı. AB ile mutabakat sağlandıktan sonra asıl işbirliği Yunanistan ile yapılacak. Bunun uluslararası hukuka uygun olması önemli. Geri kabul anlaşması kapsamında ilk başta beş Yunan adasında bulunan sığınmacıların temizlenmesi öngörülüyor" dedi.
2016 yılında 137 bin kişinin yasadışı yollarla Avrupa ülkelerine girdiğini kaydeden Türk yetkili şöyle konuştu:
"Türkiye ile AB arasında göçmen sorununa çözüm bulmak amacıyla başlatılan müzakerelerle ilgili olarak bir Türk yetkili şunları söyledi. AB ile mutabakat sağladıktan sonra asıl işbirliğini Yunanistan ile yapacağız; bunun uluslararası hukuka uygun olması önemli.


Bu Türkiye ve Yunanistan arasında geçici bir uygulama olacak. Yunanistan ile imzalayacağımız metin geri kabul anlaşmaları ile ilgili bir metin olmayacak.Ege'de yasadışı geçişler Ekim 2015'te günde ortalama 6,800 idi, Şubat'ta 2,000'e düştü. Yunan adalarından aldığımız Suriyeliler Türkiye'de kalacak; 3.ülke göçmenleri ise ülkelerine gönderilecek. Bu proje uygulamaya geçerse çalışmaların tamamı Avrupa fonlarından finanse edilecek. Geri kabul anlaşması çerçevesinde gerçekleşecek vize muafiyeti ile pasaportları yenilememiz gerekiyor.
Yeni pasaportları bu sene içinde kullanıma sunacağız. Yeni yasaların geçmesi, uluslararası sözleşmelerin onaylanması ile 72 kriterin önemli bölümü sonuçlanmış olacak. Anlaşma imzalandıktan sonra Yunan adalarına Türkiye'den geçen tüm düzensiz göçmenleri almayı kabul ediyoruz. Doğudaki ülkelerden gelenlere mülteci statüsü verilmesiyle ilgili hukuki metinlerimiz var, bunun dışına çıkmak söz konusu değil, AB'nin talebi olursa konuşuruz. AB ve Yunanistan ile anlaşmamızın bir unsuru mutabakat sağlanırsa ilk aşamada beş Yunan adasının tüm göçmenlerden arındırılması olacak.

(Reuters)Yorum Gönder

Etiketleri :