Doğum Borçlanmasında Son Durumlar - Sgk Haberleri

Doğum Borçlanmasında Son Durumlar

  Bildiğiniz gibi 2008 yılında yürürlüğe giren sosyal güvenlik reformuyla birlikte bayanlar için doğum borçlanması imkanı getirildi.

 
Erkekler için askerlik borçlanmasında olduğu gibi, bayanlar da doğum sebebiyle çalışma hayatından ve sosyal güvenceden yoksun kaldıkları süreleri borçlanabilecekti. Borçlanma, en fazla iki çocuk için ve doğumdan sonraki çalışmadan geçen iki yıllık süre için sınırlıydı.
Bayan okurlarımızdan ve eşlerinden doğum borçlanmasına dair çok soru aldığımız için güncel uygulamayı özetlemekte fayda var. Şu anki uygulamada doğum borçlanması hakkından sadece doğumdan önce SSK'lı çalışması bulunan bayanlar yararlanabiliyor. Buna göre:
· Doğumdan önce SSK'lı çalışması bulunmayan,
· Doğumdan önce çalışması olan fakat SSK kapsamında değil de diğer sandıklar kapsamında çalışması bulunan,
· Doğumdan önce SSK'lı olmakla birlikte, doğumdan sonraki iki yıllık sürede çalışan veya isteğe bağlı prim ödeyen bayanlar
doğum borçlanmasından yararlanamıyor. Kapsam dışında kalan bayanların yargı mücadelesi oldu fakat halihazırda bayanlar lehine çıkmış Yargıtay kararı bulunmuyor.
Diğer taraftan doğum borçlanması yapan bayanların, borçlandıkları sürelerin hangi statüye sayılacağı, en son prim ödedikleri/çalıştıkları statüye göre belirleniyor. Dolayısıyla örneğin borçlanmasının SSK'ya sayılmasını isteyen bir bayanın, Bağ-Kur kapsamında çalışırken veya isteğe bağlı prim öderken borçlanma yapmaması gerekiyor. Bu bayanların önce Bağ-Kur'dan veya isteğe bağlı sigortadan çıkmaları, sonra borçlanma talebinde bulunmaları gerekiyor.
Son olarak, hatalı borçlanma yaptığını düşünen veya borçlanmadan vazgeçen bayanlar için bir defaya mahsus olarak borçlanmaları iptal edilip, primleri SGK tarafından iade edilebiliyor.

bugunYorum Gönder

 1. fatma dikme diyor ki:

  ssk öncesi doğum borçlanmasını çıkarın artık ben 55 yaşındayım bende emekli olmak istiyorum

  1. kızbes altürk diyor ki:

   1960 doğumluyum 1994 de işe başladım 2005 de dernekler kapatıldı işten çıkardılar 2009 da işe başladım 2012 de beyıncıkte damarlarım tıkandı temızlık işi olduğundan işten atıldım sureklı baş dönmesi oluyordu bende yanı çalışamadım şu anda 4750 gunum var 1991 de doğum yaptım allah rızası için ssk öncesi doğum borçlanması ysasından yararlanalım bızlerede bır yol açılmasını sağlasınlar şimdiden teşşekürler

   1. birgül gülmez diyor ki:

    doğum yapmadan önce ilk sigorta girişi ister ssklı olsun ister bağkurlu veya emekli sandığı olsun tüm sigortalılar doğum borçlanması yapabilmelidrler tıpki askerlik borçlanması gibi

    1. MEHMET HAFIZ diyor ki:

     eşim 1987 usta öğretici olarak ssk lı 300 gün primi yatmış haslk eğitim müdürlüğünde 1994 e kadar olan bu sorum: 1969 doğumlu olan eşim için borclanma yayabilirmiyiz ne zaman emekli olur?

     1. nurgül öztürk diyor ki:

      benim bir oglum var dogum öncesi sigortalıydım fakat oglum iki yasına girmeden işe giriş çıkış yaptım bir lık bidönem dogum borçlanmasından faydalanmaıyormuyum

      Etiketleri :