Kredi Notu Nasıl Yükseltilir ?

Bankalardan kredi çekerken notlarınızın yüksel olması, banka için risk teşkil etmeme anlamına gelmektedir. Bu bağlamda sizlere şimdi kredi notu nasıl yükseltilir ve nelere dikkat etmek gerekir onlardan bahsedeceğim.

Kredi notumu nasıl yükseltebilirim sorusu, sıkça sorulan sorulardan birisidir. Eğer, banka müşterisi borçlarını düzenli bir şekilde ödüyorsa kredi notunuzu yükseltmesine gerek yoktur. Ama borçları aksayan, düzensiz ödemeler yapan kişilerin kredi notu düşük olmaktadır. Çünkü bankalar, kredi kartı ve kredi başvurularında kişinin kredi notuna bakarak değerlendirme yapmaktadırlar. Eğer kişinin kredi notu düşükse, olumsuz yanıtlarla karşılaşması muhtemeldir.

Kredi notunuzu belirleyen bazı unsurlar bulunmaktadır. Bunlar; son dönemde açılan yeni kredi sayısı, kullanılan ve kapatılan kredilerin sayısı, kullanılan kredilerin çeşitliliği, kullanılan kredilerdeki ödeme geçmişinin uzunluğu, kredi borcunu düzenli ödeme, gecikmedeki hesap sayısı ve mevcut borçlardaki gecikmeler, son kredi kullanım tarihi, toplam borç bakiyesi, kredi borçlarının tanımlı kredi limitinize oranı, toplam kredi limiti ve kredi borcudur.

Kredi Notu Nasıl Yükseltilir ?

Kredi notunu arttırmak isteyenler; mevcut olan kredi kartlarını kapatmalı ve tüm borçlarını sıfırlayıp beklemek zorundadırlar. Kredi notu, geçen sürede kesinlikle yükselmeyecektir. Kredi notunun yükselmesi için yeniden borçlanılması ve bu borcun düzenli bir şekilde ödenmesi gerekecektir. Kredi borcu olanlar borçlarını kapattıktan sonra, düşük limitli kredi kartları kullanmalıdır. Bunun dışında da ödemelerini her ay düzenli bir şekilde yapmaları gerekecektir. Bu şekilde kredi notu birkaç senede yükselecektir. Kredi notunu yükseltmek isteyenler, kredi kartını kesinlikle gecikmeye düşürmemelidirler. Bunun yanı sırsa düşük miktarlı kredi başvurularında bulunarak düzenli şekilde ödemeler yapmak da kredi notunun artmasını sağlayabilir. En önemlisi ise ödeme gününde borcun ödemesidir.Yorum Gönder

Etiketleri :