İstifa eden memurun memuriyete dönmesi için hangi şartlar gerekiyor?

İstifa Eden Memurun Memuriyete Dönmesinde Gerekli Şartlar

Soru: 1969 doğumluyum. 1991–2001 tarihleri arasında memur olarak görev yaparken tüm haklarım saklı kalmak kaydıyla istifa ederek Almanya’ya yerleştim.

Tekrar Türkiye’ye yerleşmek istiyorum. Bu durumda;

• Tekrar eski görevim olan memurluğa dönebilir miyim?
• Eğer dönebilirsem KPSS sınavı gibi bir durum söz konusu mu?
• Yaş sınırı olup olmadığı var mıdır? A.TANRIVERDİ

Cevap:

657 sayılı Kanuna göre iki defadan fazla olmamak üzere memurluktan kendi istekleriyle çekilenler veya 657 sayılı Kanun hükümlerine göre çekilmiş sayılanlardan tekrar memurluğa dönmek isteyenler, ayrıldıkları sınıfta boş kadro bulunmak ve bu sınıfın niteliklerini taşımak şartıyla ayrıldıkları tarihte almakta oldukları aylık derecesine eşit bir derecenin aynı kademesine veya diğer bir sınıfta eşit derecedeki kadrolara atanabilirler. Bu nedenle siz de memuriyete yeniden dönmek için aynı şartlara tabisiniz. Şayet ayrıldığınız sınıf ve kadroda boşluk bulunması koşuluyla KPSS şartı aranmaksızın atanabilirsiniz. Henüz 44 yaşında olduğunuza göre yaş konusunda bir problem bulunmuyor.
Bu noktadaki problem, İdareye verilen takdir yetkisinden kaynaklanmaktadır. Zira İdare açık kadrolarına KPSS ile memur alabileceği gibi, sizin gibi istifa etmiş olan memurlardan da atama yapma yetkisini haiz bulunmaktadır ve genellikle de bu yetki yeni memur alımı yönünde değerlendirilmektedir.
Adaylık statüsünü tamamladıktan sonra istifa ettiğinizden yeniden memuriyete dönmek amacıyla istifa etmiş olduğunu kurum başta olmak üzere memur çalıştıran diğer kamu kurum ve kuruluşlarına da başvurabilirsiniz.
Şayet atamanız gerçekleşir ve 2021 yılına kadar göreve devam edip emekli olmak isterseniz Almanya’daki çalışma sürelerinizi borçlanıp 25 hizmet yılını tamamlamada kullanabilirsiniz.Yorum Gönder

Etiketleri :