Doğum izninde Bağ-Kur devreye girer mi? - Sgk Haberleri

Doğum izninde Bağ-Kur devreye girer mi?

SORU 1

Ali Bey merhaba,ben 1986 doğumluyum. 2004 yılından beri özel bir firmada SSK'lı olarak çalışıyorum. 2009 Yılında babam SSK'dan emekli olabilmek için (3,5 yıl şartı) bakkal dükkanını bana devretti. Şu an hamileyim ve kafama takılan bir kaç soru var;

1)Ben ücretli veya ücretsiz olarak izne ayrılırsam, direkt Bağ-Kur devreye girer mi? Kısmet olursa Eylül 2013'de doğum olacak. Büyük ihtimalle ben 6 aya çıkacak doğum izninden yararlanacağım ancak, 6 ay boyunca ücretli izinli sayılacağım günlerde hem maaşım hem de sigortam yatacak mı? 6 boyunca ücretimi işyerim mi yatıracak?

2)Eğer ücretsiz iznimi de kullanırsam doğum paramı devletten mi alacağım? Ödeme şirketin beni sigortalı gösterdiği ücretten mi olacak? Ücretsiz izindeyken sigortam yatacak mı?

Anlayacağınız kafam çok karışık, ben prosedürleri öğrenmek istiyorum yardımcı olursanız çok mutlu olurum. İyi günler. Şükran G.


ÜCRETLİ İZİNE AYRILIRSANIZ BAĞ-KUR DEVREYE GİRMEZ.


CEVAP:


Doğum sebebiyle kullandığınız yasal izin sürenizde, şirket ortaklığınızdan dolayı, zorunlu Bağ-Kur devreye girmez. Şu an yasal izin süresi normal gebelikte, doğumdan önce 8 hafta, doğumdan sonra 8 hafta olup,toplamda 16 haftadır. 6 ay olması ile ilgili henüz yasal bir düzenleme mevcut değil. Bu süre içerisinde işverenin, maaş ödeme zorunluluğu olmadığı gibi prim ödeme zorunluğu da yoktur. Bu süre zarfında doğum paranızı SGK ödeyecektir. Bu da günlük brüt ücretinizin 3'te 2'sidir. Yani net ücretinize yakındır.Yorum Gönder

Etiketleri :