Bağ-Kur'luya doğum borçlanması hakkı var mı?

Bağ-Kur'luya doğum borçlanması yok

Soru:
Sadettin Bey, eşim 1990-1991 yıllarında SSK'lı çalıştı. Bundan sonra bir doğum yaptı ve doğumdan sonra Bağ-Kur'lu oldu. Bir süre sonra Bağ-Kur'dan da ayrıldı ve ikinci doğumunu yaptı. Biz SGK'ya doğum borçlanması talebinde bulunduğumuzda, birinci doğumu kabul ettiler fakat ikinci doğumdan önce Bağ-Kur'lu olduğu için borçlanma yapamaz dediler. Verilen cevap doğru mudur ve bu konuda ne yapabiliriz? İrfan A.

Cevap:
Değerli okurum, mevcut uygulamada sadece SSK'lı çalışmadan sonra yapılan doğumlar borçlanılabiliyor. Bağ-Kur primi ödedikten sonra yapılan doğumlar borçlanılamıyor. Bu konuda yapabileceğiniz pek bir şey yok. Eşinizin eksik günlerini ödemeye devam edeceksiniz.

Sadettin Orhan - BUGÜNYorum Gönder

 1. Turkan sunar. diyor ki:

  biz bagkurlu kadınlarda dogum borçlanması istiyoruz. bizlerde calisirken cocuklarımız ziyan oldu kaç kisi işyerine cocuklarını goturebildi.hakkimiz olanı istiyoruz .

  1. AYSEL AYDIN diyor ki:

   ben doğum nedeniyle çalışan dükkanımı kapattım.aslında bağkurlular doğum borçlanmasından yararlanmalı.hem 4 erkek çocuk büyüt üniversiteyi okut. devlet memuru eşim bağkurumu veya sigortamı yatırmaya çalışiyor, kolay değil. başbakanımız bilse gereğini yapar

   1. Muzaffer CÖRT diyor ki:

    iyi günler benim eşim bağ kurlu esnaf 1965 doğumlu yeni yasada bağkurlu işyeri sahibi için kadın doğum borçlanması varmı bilgi verimisiniz..yok sada kadın esnaflar için ne düşünüyorsunuz 8 tane çocuk sahibiyim

    Etiketleri :