Bağ-Kur'luya da intibak hakkı

Milyonlarca emeklinin umutla beklediği intibak yasasının kapsamının geniş olması bekleniyor. Bu kapsamda daha önceki yasadan yararlanamayan milyonlarca Bağ-Kur emeklisinin de dahil edilme ihtimalinin bulunduğu ifade ediliyor. Gazetemizi telefon yağmuruna tutan Bağ-Kur emeklileri de ücretlerinin emsallerinden çok düşük kaldığını, geçinemediklerini belirterek, "Eğer yeni intibak çıkacaksa bu herkesi kapsamalı. Mutlaka Bağ-Kur emeklileri de bunun içinde olmalı" dedi.

SADECE SSK'LI VARDI

Önceki yıl çıkartılan ilk intibak yasası sadece SSK emeklilerini kapsıyordu. 2000 yılından önce emekli olmuş yaklaşık 2 milyon SSK emeklisi için intibak çalışması yapılmış ve bu vatandaşların dosyaları tek tek bulunarak maaşları yeniden hesaplanmıştı. Ücretlerinde eksiklikler bulunan bu emeklilerin maaşlarına 20 liradan 355 liraya kadar kalıcı zam yapılmıştı. Emekliler Ocak 2013 maaşıyla birlikte bu zamlarını almışlardı. Bu emekliler yaklaşık bir yıldır bu yeni maaşlarını alırken, yapılan zamlarda bu miktar üzerinden hesaplanıyor.

İTİRAZLAR ÇOĞALDI
Bu intibaktan sonra başta 2000 yılında emekli olanlar olmak üzere milyonlarca vatandaş, mağdur olduklarını öne sürerek, yeni bir intibak yasasının şart olduğunu dile getirmişti. Bu konu mahkemelere de taşınmış ve haksızlıklar dava konusu yapılmıştı. Ardından Kamu Başdenetçisi'nin konuyu tekrar gündeme getirmesiyle, emekliler için de heyecanlı bir süreç başlamış oldu. Kesin bir karar verilmemesine rağmen milyonlarca emeklinin umudu devam ediyor.

KAPSAM GENİŞLESİN
Bu gelişmeler devam ederken Bağ-Kur emeklileri kendilerinin de hesaba katılmasını istiyor. İlk intibaktan yararlanamayan Bağ- Kur'lular hem kendi aralarındaki maaş uçurumları hem de diğer kurum emeklileriyle olan farkların kapanmasını istiyor. Bağ-Kur'lular, "Eğer yeni bir intibak çıkacaksa bunun içinde mutlaka Bağ-Kur emeklisi de olmalı. O zaman gerçek adalet sağlanır ve maaş uçurumları ortadan kalkar" diyor.

PROMOSYON NE OLDU?

Geçtiğimiz yılın sonlarına doğru gündeme gelen emeklilere bankalardan promosyon verilmesi konusu da vatandaşların gündeminde. Bunun için yapılan görüşmelerin kesilmesine tepki gösteren emekliler, "Kamu bankaları yanaşmıyorsa özel bankalar devreye girsin. Şu anda bile onlarca banka emekli maaşı verebilmek için yarışıyor. Bu promosyona dönüşsün. Yetkililer bizi de düşünsün" dedi.Yorum Gönder

 1. ŞENĞÜL diyor ki:

  torba yasasinda ssk lı emekli yok tehet gecti hükümet uyuma emekline sahip cık

  1. DENİZ SARAL diyor ki:

   intibakı çıkarın artık yeter maaşlarımız eridi. yoksa mart seçimlerinde oy vermiyeceğim. 10 yıldır bu hükümete oy verdim ama bu sefer emekli maaşlarımızı iyileştirmez iseniz oy da yok.

   1. MUAMMER diyor ki:

    hükümetin secimden önce ssk li emekliye acilen en düşük 1650tl zam vermesi lazm ülkede emeklinin durumu iyi değil parasizliktan bir yere gidemiyoruz acil acil

    1. ALİ HAYDAR diyor ki:

     hükümet ssk emeklisine secimden önce acilen zam yapmali emekli zor durumda bekliyoruz gözümüz hükümette

     Etiketleri :