Bağ-Kur'lu geriye dönük olarak borçlanma yapabilir mi?

Mevcut 5510 ve eski 1479 sayılı kanunlar gereğince geçmişte Bağ-Kur'lu olmayı gerektirecek faaliyette (vergi mükellefi-şirket ortaklığı) bulunmuş kişilere, 1.10.2008 veya 1479'a göre 4.10.2000 gününden önceki sürelerin primlerini ödeme hakkı verilmiyordu. Şimdi Yargıtay bu hakkı Bağ-Kur'lulara verdi... Sadece 2001 ile 2003 arasında Bağ-Kur'a başvuranlar için

Ali Bey, 1985 yılı temmuz ayından beri vergi mükellefiyim. Ancak ilk kez Bağ-Kur'a 2002 yılı mayıs ayında başvurdum. Benim Bağ-Kur sigortamı 04.10.2000 günü başlattılar. Geçmiş 1985 ile 2000 yılları arasındaki yıllarımı Bağ-Kur'lu yapmadılar. Ben bu yılları Bağ-Kur'a saydırıp primlerimi ödeyerek emekli olamaz mıyım? Salih Tur

Sayın okurum, önce 4.10.2000 günü Resmi Gazete'de yayınlanan 619 sayılı Kanun Hükmünde Kararname'yle, sonra da bu KHK'nın Anayasa Mahkemesi'nce iptalinin ardından 8.8.2003 günü 4956 sayılı kanunla getirilen düzenlemeyle 04.10.2000 gününden önce Bağ-Kur'lu olması gerektiği halde hiç Bağ-Kur'un kapısına uğramamış (Bağ-Kur numarası almamış) olanların Bağ-Kur başlangıcının 04.10.2000 olduğu ve geçmiş sürelerin Bağ-Kur'lu olunamayacağı belirtildi. Ancak Yargıtay'ın değişik daireleri ve Yargıtay Hukuk Genel Kurulu'nun kararına göre; şayet Bağ-Kur'dan ilk numaranızı 04.10.2000 ile 02.08.2003 arasında almışsanız SGK'yı (Bağ-Kur'u) İş Mahkemesi'nde dava edip 20.04.1982 ile 04.10.2000 arasında Bağ-Kur'lu yapılmadığınız vergi kaydı veya şirket ortaklığı olan dönemlerinizi Bağ-Kur'lu hale getirip, primlerini de ödeyip emekli olabilirsiniz. Size örnek olsun diye de Yargıtay'ın 2012 yılındaki bir kararını veriyorum, karar tam da sizin durumunuza uyuyor.

ÖRNEK YARGI KARARI


YARGITAY 10. HUKUK DAİRESİ
E. 2011/9637
K. 2012/14741
T. 13.9.2012

DAVA: Davacı, 17.08.1993-04.10.2000 tarihleri arasında 1479 sayılı kanun kapsamında zorunlu sigortalı olduğunun tespitine karar verilmesini istemiştir. Mahkeme, ilamında belirtildiği şekilde davanın reddine karar verilmiştir. Hukuk Genel Kurulu'nun 04.02.2009 tarih 2009/10-52 sayılı kararında da belirtildiği üzere, davacının Bağ-Kur'a giriş bildirgesi doldurarak kuruma başvurduğu 16.05.2001 tarihinde... 619 sayılı Kanun Hükmünde Kararname'nin geçici 1. maddesi Anayasa Mahkemesi'nin 08.08.2001 tarihinde yürürlüğe giren kararı ile iptal edilmiş olmasına ve 4956 sayılı kanun ile 1479 sayılı kanuna eklenen geçici 18. madde hükmü ise, kanunun yayım tarihi olan 02.08.2003 tarihinden itibaren yürürlüğe girmiş bulunmasına göre...17.08.1993 tarihinden başlayarak devam eden gelir vergisi mükellefiyeti bulunan davacının dava konusu dönemde 1479 sayılı kanun kapsamında zorunlu Bağ-Kur sigortalısı sayılması gerektiği...

HABERTÜRK - ALİ TEZEL


Yorum Gönder



  1. buket diyor ki:

    erkekler boştur,sözleri hoştur,sevgisi yoktur,sevgilisi çoktur:D

Bunlarda İlginizi Çekebilir !

SİTENİZ HABER.SGK.NET'i Takip EDİN ! :)
X
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat