Bağ-Kur Prim Borcunun İstenilen Bölümü Silinebilir mi?

Bağ-Kur’a kayıt olup prim borcunu ödeyemeyen çok sayıda mükellef var, Bağ-Kur sigortalısı var. Krizin de etkisiyle son yıllarda bunlar prim borçlarını ödeyemiyorlar ve Bağ-Kur’a prim borçları gecikme zammı ve gecikme faiziyle beraber sürekli yükseliyor. Prim borçlarını ödeyemeyen esnaf tabi ki idareyle, sosyal güvenlik kurumuyla problemli hale geliyor.

Niye problemli hale geliyor? Anadolu’da prim borcunu ödemediğinden dolayı mal beyanından bulunmadığından dolayı kısa süreli de olsa hapse atılan çok sayıda Bağ-Kur sigortalısı var. İşte kanun koyucu hem prim borçlusunu rahatlatmak, hem de sigortalı ile idare arasında memnuniyeti yaratıp problemleri ortadan kaldırmak için bir düzenleme yaptı. Bağ-Kur’a 30 Nisan 2008 tarihi itibariyle altmış ayda yani beş tam yıldan fazla süre ile prim borcu olanlar bu prim borcunu 31 Temmuz 2009 Cuma günü mesai saati sonuna kadar ödemedikleri takdirde sigortalılıkları primi ödenmiş en son ayın sonu itibariyle durdurulacak ve pirim borçları 30 Nisan’a kadar olan prim borçları silinecek. Bu borçlardan dolayı Bağ-Kur sigortalısı takip edilmeyecek. Yani icra konuşturması yapılmayacak. Çoğu prim borçlusu prim borcunun bir kısmını sildirmek istiyor.

Örneğin on senelik prim borcu var, ancak bu on senenin tamamını sildirirse emekli olamayacak. O on senenin altı yılı kendisine lazım, altı yılı ödeyeyim dört yılı sildirebilir miyim diyor. Maalesef yasa buna izin vermiyor. Prim borcunun tamamı siliniyor. Kısmi prim borcunun silinmesi mümkün değil. Ayrıca 4 yıl, 3 yıl, tam 5 yıl prim borcu olanlar var. Bunlarda prim borcunu maalesef sildiremiyorlar. Prim borcunun silinebilmesi için altmış aydan fazla yani beş tam yıldan fazla süre prim borcunun olması gerekiyor. Altmış aydan daha az prim borcu olanlarda maalesef prim borçlarını sildiremiyorlar.

Prim borcunu sildirenlerin ileride bu silinen süreleri tekrar kazanma şansları var. Silinmeyle birlikte bütün sigortalılık süreleri de çöpe atılmış sayılmıyor. İleride mali durumlarını düzelttiklerinde prim borçlarını ödeyebilecek duruma geldiklerinde kuruma bir dilekçe ile müracaat edecekler. Silinen borçlarını ihya etmek istediklerini belirtecekler ve o günün değerleri üzerinden prim borçlarını ödediklerini yine silinen günlerini kazanabilecekler. Bu yönüyle bugün prim borcu olan ancak bunu ödeyemeyenlerin sigortalılıklarını durdurmak suretiyle prim borçlarını sildirmelerinde bir mahsur yok. Zaman içerisinde krizi atlattıktan sonra ekonomik olarak mali açıdan prim borcunu ödeyebilecek duruma geldiklerinde tekrar kuruma başvurarak prim borcunu ödeyip silinen günlerini tekrar kazanmaları mümkün.

Ayrıca prim borcunu sildirmek için 31 Temmuz 2008 Cuma gününü beklemeye de gerek yok. Bu tarih idarenin resen prim borçlarını sileceği tarihtir. İdari bir tebliği yayınladı ve 30 Nisan itibariyle 5 yıldan fazla prim borcu olan sigortalılara dedi ki prim borçlarınızı 31 Temmuz 2009 tarihine kadar ödeyin. Ödemezseniz ben sigortanızı durduracağım, prim borçlarınızı sileceğim dedi. Dolayısıyla 31 Temmuz’a kadar ödenmezse prim borçlu idare resen sigortalılıklarını durduracak, prim borçlarını sildirecek. Ancak öyle sigortalı var ki, bugün prim borcum silinsin, Bağ-Kur’umu kapatayım, bir başka yerden emekli olayım veya Bağ-Kur’dan kurtulayım isteğinde olanlar var. Bu durumda olanlar 31 Temmuz’u beklemeden kuruma başvurarak, yazılı olarak başvurarak, sigortalılıklarının sosyal güvenlik kanunun geçici 17. Maddesine göre durdurularak prim borçlarının silinmesini talep ettiklerinde sigortalılıkları az öncede işaret ettiğimiz gibi ödenmiş en son ay itibariyle durdurulacak. Tahakkuk etmiş olan prim borçları gecikme faizi ve gecikme zammıyla birlikte silinecektir.

tebkobitvYorum Gönder

 1. mustafa canbaz diyor ki:

  iyi günler ben 1987 yılından beri ssk lıyım bügün itibariyle 7600 ssk primim var halen ssk lı olarak çalışmaktayım 1998 de şirket ortaklığım oldu ssk bir sure ara verdim bağkur otomatik bagkur yaptı beni benim ssk primim yeterli olduğu için 2 yıl 25 gün bagkur prim borç var bu primlerimi bagkurda sildirebilirmiyim yapmam gereken nedir saygılarımla..mustafa canbaz şirketi 12/20012 yılında kapattık

  1. mammer avcı diyor ki:

   ssk borcu affı nezaman cıkıcak?

   Etiketleri :